Press "Enter" to skip to content

مناجات های شب قدر

کار داشتم خانه ماندم. اما دلم امان نمی دهد. من که این همه شب از فکر کردن گاهی خوابم نمی برد امشب را بنشینم و درس بخوانم؟ بی خیال بابا…

این نوشته را ویرایش نمی کنم. می خواهم بعدها بدانم در شب قدر در مغزم چه می گذشته است. دوست دارم جریان مغزم را مستقیما روان کنم. بدون سانسور. بدون ویرایش. تا لااقل چند سال دیگر بدانم من شب های قدر برای سال بعدم چه برنامه ها می ریختم چقدر به آن ها رسیدم و چقدر عقب مانده ام.

می خواهم اول فکر کنم بعد دعا. می خواهم بار دیگر خودم را محک بزنم که هدفم چیست. کجای این عالمم. چرا آمده ام. چرا می توانم بمانم؟ و کجا باید بروم. دوست دارم دعا کنم. دعا های ما آینه تمام نمای اندیشه ام هستند. می خواهم کمی هم دعا کنم. شاید هم اشک بریزم…

خدایا … هدف من چیست؟ خدایا چقدر درگیر نام ها شده ام. چقدر گاهی خودم را گم می کنم. چقدر فراموش می کنم اگر چیزی به من داده ای به همان اندازه از من انتظار داری و اگر خطا بروم از خواسته تو و طبیعتا از تو دور شده ام. خدایا آیا هدف این زندگی جز رسیدن به توست؟ خدایا آیا هدف هایم را متناسب با تو و خواسته هایت مرتب کرده ام؟ خدایا گاهی فراموش می کنم که تو تمام وجود من هستی. فراموش می کنم هدفم رسیدن به توست و طبیعتا بدترین گناهی که در نظر توست یعنی ناامیدی به سراغم می آید…

خدایا بارها با خودم مرور کرده ام. بارها چون ابراهیم تک تک موارد این دنیا را به عنوان هدف تصور کرده ام و پس از دقایقی از پایانش نفرت پیدا کردم. شاید بدترین چیزی که می تواند هدفم باشد پول است. چه بیهوده زندگی کرده ام اگر به عنوان هدف آخر برای آن بدوم. چه بیهوده اگر برای رسیدن به نام های دنیایی به خاطر خود آنها بجنگم.

بگذار کمی از باید ها بگویم. خدایا برای رسیدن به تو نیاز دارم به زیبایی های تو نزدیک شوم. نیاز دارم آنها را در خودم تقویت کنم تا آیینه تمام نمای تو در خودم بشوم که این بهترین راه تبلیغ توست. حالا می فهمم چرا در این شب بلند دعای جوشن می خوانند. دعایی که سراسر ویژگی های تو را می گوید. دعایی که به ما می گوید چگونه خدا را در درونتان پرورش دهید. دعایی که تک تک ویژگی ها را یک به یک می خواند و ما در پایان هربندش از خدا می خواهیم ما را از تاریکی و سوزانی آتش که از دید من همان نفس پرورش نیافته درونمان است دور شویم.

خدایا از بین زیبایی هایت حق بودنت را می خواهم. من برای رسیدن به تو لازم دارم تا بتوانم فرق حق و باطل را تشخیص دهم. و چه تشخیص سختی… نیاز دارم تا خوب ببینم خوب بشنوم نه با چشم و گوش بلکه با دل و با وجودم که نشوم مانند آن بخت برگشته ای که می گفت مگر علی هم نماز می خواند. برای این کار باید جاهایی را ببینم که رسانه های دروغین نمی بینند. جاهایی که جنجال خبری ندارند. جاهایی که واقعیت در سراسر آنها پیداست. باید بین کسانی باشم که حرفی از آنها نیست… بعد از آن هم باید سعی کنم “تعصب” این بلای خانمان سوز را از خودم دور کنم. تعصب در دید من یک معنی ساده دارد. عدم حق پذیری. خدایا به من این جسارت را بده که اگر فهمیدم پدیده ای اشتباه است جسارت و توان گفتن اشتباه کردم را داشته باشم… باید بتوانم چون حر از زخم زبان ها نهراسم.

خدایا لازم دارم به کرامت تو نزدیک شوم. این جاست که می بینم برای رسیدن به این زیبایی تو در خودم باید سخت کار کنم. کار کنم تا بتوانم ارزش تولید کنم و این ارزش را به دیگران ببخشم. این ارزش می تواند نان شب باشد می تواند دانش و بصیرت باشد. همانا می دانم دانش و بصیرت بسی از نان شب برای قشر مستضعف مهم تر است.

خدایا لازم دارم چون تو مقتدر باشم. نه در جلوی نیازمندان که در جلوی ظالمان زمانه تا بتوانم از حقوق ضعیفان دفاع کنم. نیاز دارم در برابر درونم نیز مقتدر باشم تا اگر مسیری را حق یافتم از گذاشتن جانم در آن مسیر دریغ نکنم. نیاز دارم در برابر هوای نفسم قوی باشم چون گاهی می خواهد تا حقی را پایمال کنم از سهمیه ی ناحقی استفاده کنم تا زور و زر دنیا به دست آورم و چه جنگ سختی است که باید با خودم بجنگم…

خدایا لازم دارم به علم تو نزدیک شوم. نیاز دارم بدانم ، بفهمم و بفهمانم. نیاز دارم در علم پیش بروم که برای من نزدیک ترین راه برای رسیدن به توست.

 

خدایا خدایا و خدایا بگذار دعا کنم. بگذار باید ها را تنها بگذارم که سخت از توانم فراترند و بدون یاری و کمک خواستن از تو من را یاری برابری با آنها نیست.

 

  • خدایا خداواندا مرا مصداق آیه های سوره فجر قرار نده : شما یتیم را گرامی نمی دارید. یکدیگر را به اطعام مسکین ترغیب نمی کنید. میراث را حریصانه می خورید. مال را فراوان دوست دارید.
  • خدایا همیشه سعی کرده ام دریچه های قلبم را بسته نگه دارم تا بهترین عملکرد را در شرایط زندگیم داشته باشم. مرا از داشتن احساسات پاک محروم نکن.
  • خدایا لذت عبادت را از من دریغ نکن.
  • خدایا من را جزو افراد باهوش جامعه یعنی کسانی که فراوان به یاد مرگند و طبیعتا برای آن تا لحظه آخر تلاش می کنند قرار بده.
  • خدایا به من کمک کن تا آزاده باشم و درگیر تعصب نشوم.
  • خدایا ریشه بی سوادی این بلایی که ریشه جامعه ما را می سوزاند بسوزان.
  • خدایا می دانم که در تنهایی هایم هیچ نمی توانم بکنم. کمکم کن تا یاران وفادار همدیگر را در جامعه بیابند.
  • خدایا نعمت سلامتی این تاج باارزش را بر سر هر انسان آزاده ای چفت و محکم کن تا بتواند کیان خودش باشد.
  • خدایا دیده های ما را بشوی و چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار …

اولین نظر را بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *