Press "Enter" to skip to content

کارخانه تولید کاه

این صفحه قرار نیست تسلی‌بخش باشد. اگر انتظار دارید این پست هم مثل پست های دیگر این بلاگ دوباره حرف مسخره ای از امید بزند که بله مشکل حل می‌شود، ما تلاش کنیم درست می‌شود و از این حرف‌ها، همین الان این صفحه را ببندید. این صفحه پر از احساس است. احساس‌های بد ولی واقعی. منطق در آن به سختی یافت می‌شود. قرار است فقط باشد برای بعدها. نویسنده در این صفحه از داستان به این نتیجه رسیده که دل به غبار بیابان بسته بوده و حالا که باد آمده دیگر چیزی در دستش نیست. به این نتیجه رسیده که امید بی‌فایده است. امیدِ داشتنِ شالیزار در بیابان پوچ است. شدنی نیست. این صفحه احساسات خالص من در این روزهاست. این صفحه فقط و فقط برای خودم است. برای این که چند سال دیگر اگر توانسته بودم بروم بدانم که چرا نباید دلم تنگ شود.

قرار نیست حرف قشنگ بنویسم. قرار است حرف دلم را بنویسم. مثل همه دفعه‌های قبل. دلم قبل‌تر ها روشن‌تر بود. امید کم بود ولی بود. دلم می‌گفت می‌شود اما نشد. همان دلی که می‌گفت ریشه‌های قوی داری به آنها احترام بگذار اکنون در کنار این ریشه سوخته بی اعتنا ایستاده است. می‌گفت مثل یک آدم عادی زندگی کن. عاشق شو، به پدیده‌ها عشق بورز، زندگی کن، اما حواسش نبود که این حرف‌ها را دارد در بین توده‌های کاه می‌زند. زیر سقف کارخانه کاهی که هر روز نفرت تولید می‌کند و فکر می‌کند این کاه نفرت‌ها قرار است امنیتش را تامین کنند. کارخانه‌دار با خودش گفته بود همه جا را پر از کاه می‌کنم تا هر کس خواست اینجا را آتش بزند اول از همه مجبور باشد خودش را بسوزاند.

عصبانی‌ام. نمی‌دانم از که. البته شاید هم بدانم اما دقیقش را نمی‌دانم. نمی‌توانم دقیق فکر کنم. از کسی که بخواهد منطقی حرف بزند عصبانی می‌شوم. می‌دانم این کارم منطقی نیست. اما چه کنم؟ شما به دیوانه می‌توانید بگویید دیوانه نباش؟ اما یک چیز را می‌دانم. این لحظه‌ها مهم‌اند. باید برای خودم ثبت شوند. باید ثبت شوند چون انسان فراموش‌کار است. یادش می‌رود چه بر او گذشت. چه شد که فلان تصمیم را گرفت.

می‌خواهم کار کنم اما فکرهای ناجور امانم نمی دهد. 

می‌خواهم زندگی کنم اما حس غربت امانم را می برد.

می‌خواهم لذت ببرم اما عقده هایم جلوی چشمانم می‌آیند.

می‌خواهم عادی باشم ولی خبرهای غیرعادی می‌شنوم.

می‌خواهم احساس داشته باشم اما چند وقت پیش کشتمش.

می‌خواهم فریاد بزنم اما صدایی از گلویم در نمی‌آید.

می خواهم کمی نور ببینم اما اشک جلوی چشمم را گرفته است.

بله این داستان این روزهای من است. داستان تکراری زندگی در سطل آشغالی که در آن به دنبال آینده گشتم. داستان تکراری زندگی در باتلاقی که ساکن ماندن بهترین گزینه برای زنده ماندنت است. بله این داستان ایران من است. 

سگ‌های زیادی دنبالم‌اند.

در حال فرارم. 

شاید من را گرفتند. 

اما هنوز زنده‌ام و در حال دویدن.

۲ Comments

 1. یاسر
  یاسر ۱۳۹۸-۰۹-۲۱

  سلام.
  حقیقتش خیلی ناراحت شدم این مطلبتو خوندم.گریمو درآوردی پسر:( حقیقتش من تو رو نمیشناسمت ولی همیشه مطلبتا میخونم و حس خوبی داشتم بهشون. انرژی خاصی توشون بود. فردی هستی تو ذهن من خیلی خوب فکر میکنی و با فکر تصمیم میگیری. نمیدونم چرا الان تو ذهن همه یک انتخابی برای رفتن هست. یه انتخابی که گه شرایط تو ایران خوب پیش نرفت انتخابش میکنیم. کسی تو ذهنش نیست که بمونه و صبر داشته باشه و مقاومت کنه و شرایط خوبو رقم بزنه. میدونم سخته و به نظر بعضی ها حتی رویایی ولی واقعا ایمان دارم که اگه در راه خدا قدم برداری خودش کمکت میکنه و قرارت میده تو مسیری که واسه اون خلق شدی.الان جنگ اقتصادی هست خب یکی تو مسیر تولید و پیشبرد وضع اقتصادی کار کنه میشه بهش گفت رزمنده در وضعیت فعلی. خودمون همه تو تاریخ خوندیم . سپاهی که با خدا بود سرانجامشون پیروزی بود با وجود شرایط و امکانات ناچیز در قبال طرف مقابلش و یا حتی شکست های ظاهری. نمیدونم شاید حرفای خودتو بهت پس میدم. حقیقتش من خیلی چیزا ازت یادگرفتم.چیزایی که تا عمر دارم مدیونتم.احساس دین کردم که اینا رو بنویسم چیزایی که خودت همشو میدونی… امیدوارم بهترین چیزا برات رقم بخوره و بتونی بهترین تصمیم ها رو بگیری
  در پناه حق

 2. ماهان (ف.چ)
  ماهان (ف.چ) ۱۳۹۸-۱۲-۰۸

  پیدا کردم. ایمیلم رو نادیده بگیر.

  ناامیدی اصیل‌ترین احساس این روزهامونه. اما من هنوز فقط یه امید، کوچک‌ترین امید ممکن برام باقی مونده؛ و اون اینه که فکر کنم اگر این روزها رو بگذرونیم، چشممون مِن‌بعد فقط به خودمونه. یک‌چیزهایی رو آدم «می‌دونه» اما باور نداره. الان داره باورمون میشه که دیگه فقط ما موندیم. اگه چیزی هم قراره تغییر کنه، خودمونیم که باید تغییرش بدیم. باقی همین آدم‌های اینستاگرامی‌ان که استوری تسلیت می‌ذارن و دلخوشن به اینکه کسِ دیگری هست که نجاتشون بده. ما هم یا از اون‌هاییم، یا متوجه میشیم جز ما کسی نیست و یه کاری می‌کنیم، یا میریم، یا نابود میشیم. خارج از این چهار حالت نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *